Ekologia w biurze

Przez ostatnie lata coraz bardziej zwiększała się nasza świadomość ekologiczna i troska o środowisko. Zdajemy sobie sprawę z kruchości naszej planety oraz tego, że naturalne zasoby nie są niewyczerpane i konieczne jest właściwe nimi zarządzanie. Ogromny problem stanowią odpady i przepełnione już od dekad wysypiska. Dlatego segregacja śmieci i recykling, czyli możliwość odzyskiwania odpadów i wykorzystania ich ponownie staje się pomału standardem. Wiele organizacji stara się edukować nas w zakresie ochrony środowiska i surowców. 18 marca obchodzimy także Światowy Dzień Recyklingu. Jest to stosunkowo młode święto, które zostało zainicjowane przez Global Recycling Foundation w 2018 roku.

Istotne jest uświadomienie sobie, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za środowisko naturalne. Co możemy zrobić, żeby poprawić sytuację? Trzeba nauczyć się nowego podejścia, zmienić stare nawyki. Oprócz segregowania odpadów można zrezygnować z foliowych toreb i zamiast nich używać materiałowych. Warto zwracać uwagę na to, co kupujemy, sprawdzać jak zapakowany jest produkt, który zamawiamy lub zrezygnować z opakowań w ogóle, jeśli jest taka możliwość. Każdy z nas ma wpływ na przyszłość naszej planety i niewielkim kosztem może coś zmienić. Ekologiczne podejście trafiło również do domowych biur i małych oraz większych firm. Staramy się oszczędzać energię i papier, ograniczając drukowanie lub drukując dwustronnie. Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych artykułów biurowych, wykonanych z materiałów z odzysku i nadających się ponownie do recyklingu.

Kolekcja Leitz Recycle – biurowe artykuły z recyklingu

Okazuje się, że można stworzyć piękne biuro i otaczać się ładnymi przedmiotami, które jednocześnie są „eco friendly”, czyli przyjazne środowisku. Jednymi z pierwszych marek, które podążyły za ekologicznym trendem są Leitz i Esselte. Leitz wprowadził na rynek serię certyfikowanych ekologicznych artykułów biurowych o nazwie Recycle, które powstały z przetworzonych materiałów i są obojętne pod względem emisji CO2. Co więcej, produkty z kolekcji Leitz Recycle nadają się do ponownego wykorzystania i poddania recyklingowi.

W skład kolekcji biurowych artykułów z surowców wtórnych wchodzą między innymi segregatory, teczki kartonowe i PP, półki i pojemniki na dokumenty, kosz na śmieci, zszywacz i dziurkacz, skoroszyty, albumy ofertowe czy przekładki do segregatorów. Wyróżnia je klasyczny styl i elegancki wygląd. Neutralne dla klimatu artykuły biurowe z recyklingu z kolekcji Leitz Recycle posiadają certyfikat FSC® (dotyczy papierowych wyrobów) oraz Blue Angel. Certyfikat FSC®, czyli Forest Stewardship Council® przyznawany jest tym producentom, którzy w sposób zrównoważony pozyskują papier i stosują się do dyrektyw organizacji, by wspierać gospodarkę leśną. Błękitny Anioł (Der Blaue Engel) jest natomiast jednym z najstarszych znaków ekologicznych. Przyznaje go według surowych kryteriów od 1978 roku jury Niemieckiego Instytutu Bezpiecznego Stosowania i Oznakowywania Wyrobów RAL przyjaznym środowisku produktom.

Istotną kwestią mającą wpływ na równowagę ekologiczną jest także zastosowanie nieszkodliwych opakowań produktów Leitz Recycle. W przypadku części kolekcji nawet całkowicie z opakowań zrezygnowano, by ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych. Kupując produkty z linii Recycle mamy pewność, że wydajemy pieniądze na produkt bezpieczny dla środowiska, przetworzony i nadający się do ponownego recyklingu. A do tego estetyczny i znakomitej jakości.

Neutralne dla klimatu materiały biurowe Esselte

Nienaruszające równowagi ekologicznej i neutralne pod względem emisji CO2 będą również segregatory marki Esselte. Karton, z którego zostały wytworzone segregatory, pochodzi w 100% z recyklingu. Bezpieczeństwo dla środowiska potwierdzają certyfikaty FSC i Blue Angel.

Służące do archiwizowania dokumentów solidne i wytrzymałe pudełka i kontenery Esselte Eco wykonane zostały z materiałów i surowców pochodzących z odzysku i nadają się do recyklingu. Uzyskały także certyfikat FSC®, o którym pisaliśmy powyżej.

Ofertę przyjaznych środowisku artykułów biurowych marki Esselte dopełniają trwałe ekologiczne koszulki na dokumenty. Wykonane zostały z nietoksycznego tworzywa sztucznego, który pochodzi z odzysku. W całości nadają się do ponownego przetworzenia. Idealnie nadają się do dłuższej archiwizacji, ponieważ zastosowany do ich produkcji materiał zabezpiecza dokumenty przed żółknięciem.

Znakomitym dodatkiem do domu lub biura mogą być eleganckie pudełka do przechowywania Esselte Home w różnych wielkościach, posiadające certyfikat FSC. Wykonane zostały z mocnej tektury falistej, która całkowicie w 100% pochodzi odzysku i nadaje się w 100% do recyklingu.

Markery i zakreślacze EcoLine Edding – ekologiczna seria artykułów piśmienniczych

Naturalne dla klimatu zakreślacze powstały z mieszanki ekologicznej na bazie drewna. Zarówno obudowa, jak i zamknięcie są wykonane z materiałów odnawialnych między innymi z trzciny cukrowej. Markery permanentne, do tablic i flipchartów powstały natomiast z przetworzonych surowców, w szczególności z postkonsumenckich tworzyw sztucznych (na przykład plastikowych butelek czy opakowań po jogurtach). Cała seria EcoLine Edding otrzymała nagrodę Ecodesign w 2020 roku pokonując ponad trzystu konkurentów. Same zakreślacze natomiast mogą poszczycić się znakiem Blue Angel. Opakowania markerów i zakreślaczy przyjaznych środowisku także zostały wykonane z ekologicznych materiałów.

Seria Eco Durable – przydatne ekologiczne akcesoria biurowe

Najnowsza Eco linia przyborników na biurko niemieckiej marki Durable w trzech naturalnych kolorach powstała ze sztucznych tworzyw z recyklingu, dzięki czemu może poszczycić się prestiżowym ekoznakiem Blue Angel. Do dyspozycji mamy między innymi półki na dokumenty, pojemniki na katalogi i długopisy oraz kubiki z karteczkami. Zgodnie z filozofią marki niezmiernie istotna jest jakość produktów, ale nie kosztem środowiska.

Pozostałe biurowe produkty ekologiczne

Okazuje się, że coraz więcej firm w branży biurowej stawia na zrównoważony rozwój i wprowadza produkty eco friendly. Na naszą szczególną uwagę zasługują także inne biurowe akcesoria ekologiczne takie jak: temperówki, etykiety i karteczki samoprzylepne, taśmy i kleje, korektory, markery i cienkopisy, ołówki, zeszyty oraz datowniki. Dzięki nim możemy stworzyć piękne i kolorowe, ale przede wszystkim ekologiczne biuro.

Nowoczesne biuro Eco Friendly

Zmiana nastawienia i nawyków może nie być łatwa, ale niestety jest konieczna. Pamiętajmy jako konsumenci na co dzień dokonując wyborów, że kupując proekologiczne produkty, przyczyniamy się do ochrony zasobów naturalnych i wpływamy także na producentów, którzy będą rozszerzać zakres przyjaznych środowisku artykułów i dbać o zrównoważony rozwój z pożytkiem dla środowiska i naszej planety. Właściwe zarządzanie zasobami naturalnymi i nawet kilka nieznacznych zmian stylu życia i przyzwyczajeń mogą uchronić nas przed katastrofą w przyszłości.Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *