Szkoła niejedno ma imię! Jak uczą się dzieci w innych krajach?

Na całym świecie panuje ten sam porządek – dzieci chodzą do szkoły, uczą się i poznają świat po to, aby później wiodło im się lepiej, żeby mogły pracować w wymarzonym zawodzie, lub przynajmniej po to, aby móc przeczytać podstawowe informacje, gazetę lub obwieszczenie czy też umieć złożyć podanie i podpisać się pod nim. W każdym zakątku Ziemi cel jest podobny, jednak drogi jakie obraliśmy (pomimo tendencji do standaryzacji) znacznie się od siebie różnią. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak zróżnicowane są systemy edukacji w różnych krajach, dowiesz się, jak ważna jest szkoła w różnych częściach świata i poznasz ciekawe praktyki, które wyróżniają poszczególne systemy edukacyjne na tle pozostałych.

1. Japonia – akcesoria biurowe przydatne w codziennym życiu

Jeżeli będziesz mieć okazję odwiedzić japońską szkołę, niech nie zdziwi Cię widok… sprzątających dzieci! W Kraju Kwitnącej Wiśni dzieci mają sporo obowiązków już od pierwszej klasy. Uczniowie zobowiązani są o dbanie o własne miejsce pracy, ale także… o całą szkołę! Każda klasa podzielona jest na kilka han – zespołów składających się z 5-6 uczniów, które podczas specjalnego, 30-minutowego dyżuru sprzątają korytarze, łazienki, klatki schodowe, a także dbają o szkolne zwierzęta. Takie działanie ma przygotować dzieci do codziennego życia i wykonywania podstawowych, domowych obowiązków. Nauczyciele podkreślają, że takie działanie uczy dzieci samodzielności i niezależności.

2. Korea Południowa – szkoła to źródło olbrzymiego stresu

W ostatnich latach wskaźnik samobójstw w Korei Południowej znacząco wzrósł. Wśród samobójców najliczniejszą grupę stanowią uczniowie i studenci. Zjawisko to wiąże się z ogromną presją społeczną, którą odczuwają młodzi ludzie i która wiąże się ściśle z ich edukacją. Uczniowie koreańskich szkół przechodzą wiele stresujących egzaminów. Ich wynik wpływa na ich wizerunek, który jest dla nich niezwykle istotny – każdy Koreańczyk pragnie zdobyć odpowiednie wykształcenie, zdobyć dobrą, prestiżową pracę i odnieść zawodowy sukces. Niektórzy młodzi ludzie nie radząc sobie z tą presją, decydują się na krok ostateczny – odebranie sobie życia. Ostatnie badania wykazały, że wśród Koreańczyków wzrasta popularność samobójstw zbiorowych.

3. Finlandia – zabawa materiałami biurowymi

W szkołach fińskich panuje zgoła inna atmosfera. Finowie stronią od rankingów, zarówno uczniów, jak i samych placówek edukacyjnych. Do 16 roku życia dzieci nie zdają żadnych egzaminów, a samo istnienie danej szkoły świadczy o jej jakości – mieszkańcy Finlandii zakładają, że gdyby dana szkoła była zła i nie spełniała określonych standardów, zostałaby niezwłocznie zamknięta. W Finlandii szkoła i nauczyciele otoczeni są szacunkiem i prestiżem, dzięki czemu wielu młodych ludzi decyduje się na pracę w sektorze edukacji. Nauczyciele nieustannie się dokształcają, a dzieci mogą wybierać spośród różnorodnych przedmiotów wolnego wyboru. Aż 1/3 planu zajęć dziecko ustala samodzielnie lub z rodzicami, wybierając te zajęcia, które naprawdę je interesują. Fiński system edukacji jest dziś uznawany za jeden z najlepszych na świecie.

4. Indie – szkoła to miejsce święte

Podobnie jak w Finlandii, nauczyciele darzeni są wyjątkową estymą także w Indiach. Zdarza się, że Hindusi uważają, że lokalnemu nauczycielowi przysługuje boska cześć. Sama szkoła traktowana jest niemal jak świątynia – przed drzwiami do sali należy zdjąć buty i zostawić je za progiem, tym samym okazując szkole szacunek. Dzieci uczą się więc boso, siedząc na podłodze i notując na małych tabliczkach.

5. Arabia Saudyjska – szkoła wyrównuje szansę na lepszy start

W Arabii Saudyjskiej edukacja jest bezpłatna zarówno na poziomie podstawowym, jak i uniwersyteckim. Co więcej, każdy uczeń, bez względu na wyniki, otrzymuje stypendium w wysokości około 200 dinarów jordańskich, czyli mniej więcej 1000 złotych. W tym kraju kobiety i mężczyźni uczą się oddzielnie. Chociaż do połowy lat XX edukacja nie była dostępna dla dziewczynek, dzisiaj większość studentów to właśnie kobiety.

Dla niektórych pióro do pisania to tylko marzenie

To tylko niektóre z różnic, jakie zaobserwowaliśmy, podróżując po świecie i czytając książki. Jak widzisz, każda kultura i każde państwo prezentuje nieco inne podejście do edukacji. Czasami różnice są subtelne, czasem bardzo znaczące. Zastanawiając się nad tym, jak i w jakich warunkach uczą się dzieci różnych narodowości, warto pomyśleć również o tych, dla których szkoła nadal jest wyłącznie marzeniem. Czy wiesz, że do dnia dzisiejszego aż 758 milionów dorosłych ludzi nadal jest analfabetami? Organizacje takie jak UNESCO stawiają sobie ambitne cele. Rezolucja przyjęta w roku 2015 przez ONZ wymienia kilka celów do jakich powinniśmy dążyć, aby nasz świat rozwijał się w sposób zrównoważony. Jednym z nich jest eliminacja problemu analfabetyzmu do roku 2030. Czy to się uda? Miejmy taką nadzieję! Trzymamy kciuki, z ufnością patrząc w przyszłość.

Kupuję artykuły szkolne

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *