|

Po drugiej stronie lustra, czyli leworęczność w szkole

Po drugiej stronie lustra czyli leworęczność w szkole

Witajcie Kochani,

to ja Wasz Przyjaciel, AliPrymus. Czy wiecie, że dziś jest 13 sierpnia czyli Międzynarodowy Dzień Leworęcznych? Z tej okazji moja leworęczna Mama chce się z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat leworęczności. Doradzi Wam również, co zrobić i jakie przybory szkolne dla leworęcznych dobrać, by ułatwić życie w szkole takim dzieciom. Zobaczcie, jak to jest żyć po drugiej stronie lustra….

Pamiętnik Mamy AliPrymusa

Mama AliPrymusa w swoim tekście zebrała wszystkie drobne utrudnienia życia leworęcznych. Pamiętajmy jednak, że nie każdy leworęczny je odczuwa w takim samym stopniu. O istnieniu niektórych może nawet nie mieć pojęcia.

Pisanie i rysowanie

Wyobraź sobie, że żyjesz w świecie, w którym wszystkie klamki, uchwyty do kubków są odwrócone w niewłaściwą stronę. Gdy uczysz się pisać… te literki układają się jakoś nienaturalnie, a mimo to Ty musisz je zapisywać. Przy okazji zastanawiasz się, dlaczego wszystkie dzieci mają czystą rękę po pisaniu czy rysowaniu, a Ty niemal zawsze się ubrudzisz. Nauczyciel zawsze sadza Cię w ławce po lewej stronie, żebyście sobie nie przeszkadzali i nie szturchali wzajemnie z praworęczną koleżanką. Jednocześnie uczy dzieci, że „prawa ręka to ta, którą piszemy”.

Kolejna chwila refleksji przychodzi, gdy nie możesz pojąć, z jakiego powodu inne dzieci piszą sobie w kołozeszycie ze spiralką i są z tego zadowolone, podczas, gdy Ty denerwujesz się, gdy zahaczasz ręką o bok kołonotatnika.

W końcu stwierdzasz:

„kołonotatniki są cudowne, ale zupełnie nie dla mnie”

Wycinanie i rysowanie

Czujesz dziwną niechęć do nożyczek… Trudno Ci nimi cokolwiek wyciąć. Potem okazuje się, że miały po prostu ostrze ustawione z innej strony. Sięgasz więc po nożyczki dla leworęcznych albo uczysz się manewrować nimi prawą ręką, bo jak powie Ci nieobyty z tematem leworęczności nauczyciel: „nikt się nad Tobą nie będzie użalać, dostosuj się!” i dostosowujesz się jak 74% innych leworęcznych, którzy tak jak Ty wycinają prawą ręką.

Temperówka będzie zupełnie nieprzydatna, no chyba, że przełożysz ją do tej „właściwej” ręki. Możesz mieć również problem z cyrklem oraz linijką. Po jakimś czasie pokonasz jednak te trudności i w końcu nauczysz się obsługiwać te diabelskie przyrządy kreślarskie. Przystosujesz się… albo sięgniesz po przybory szkolne dla leworęcznych.

Urząd, łazienka i komputery

Tak, całe życie będziesz się dostosowywać. Z czasem przestaniesz zauważać długopis w urzędzie przykręcony z prawej strony, dozownik na papier toaletowy w publicznych toaletach umieszczony po niewłaściwej dla Ciebie stronie. Zapomnisz tak jak pozostałe 60% leworęcznych, jak jest obsługiwać myszkę lewą ręką i nauczysz się to robić prawą. Na początku, oczywiście, podobnie jak wtedy, gdy nie miałeś nożyczek dla leworęcznych, będzie Ci dosyć niewygodnie. Myszka będzie się wyślizgiwać, ale po wielu próbach w końcu stanie się to dla Ciebie tak naturalne, że nie będziesz chciał kupić myszki dla leworęcznych ani tym bardziej udziwnionych przyborów szkolnych dla leworęcznych.

Ale jazda z leworęcznością

W końcu dorastasz. Robisz prawo jazdy, a tu skrzynia biegów po prawej stronie… Oczywiście, możesz mieć auto z kierownicą po prawej albo automatyczną skrzynię biegów, ale z drugiej strony już tyle razy wyuczyłeś się czegoś prawą ręką, że i tym razem nauczysz się.

Na państwowym egzaminie na prawo jazdy manewr wycofywania pojazdu po torze będzie dla Ciebie trudniejszy niż dla osoby praworęcznej. Siadając za kierownicę będziesz musiał liczyć się z tym, że Twój czas reakcji będzie trochę wolniejszy niż u osoby z dominującą prawą ręką.

Zaczynasz chodzić do pracy i znowu jakiś mały złośliwy praworęczny chochlik zastawił na Ciebie pułapkę: chcesz wypłacić pieniądze w bankomacie, a tu czytnik kart bankomatowych po prawej stronie. I te przeklęte obieraczki! Dobrze, że są zwykłe noże…. i zwyczajne przybory szkolne dla leworęcznych.

Doceń swoją przewagę

Mimo wielu utrudnień pamiętaj o tym, że w wielu aspektach życia Twoja leworęczność okaże się przydatna. Na przykład, gdy coś jesz. Możesz sobie trzymać widelec w lewej, a nóż w prawej i jest Ci o wiele wygodniej, bo naturalniej niż praworęcznym i będzie to zgodne z ogólnie przyjętą etykietą.

Dodatkowo lata wykształcania różnorodnych umiejętności prawą ręką sprawiły, że nauczyłeś się, że życie to wyzwanie, a Ty jesteś przyzwyczajony do pokonywania trudności. Dzięki temu jesteś o wiele bardziej otwarty na nieznane niż osoby, które nigdy nie podejmowały takiego ryzyka jak Ty. Te stałe ćwiczenia umysłowe miały zdaniem naukowców sprawić, że najprawdopodobniej myślisz szybciej od swoich praworęcznych kolegów. Masz także podobno również lepszą orientację w przestrzeni oraz potrafisz myśleć wielowątkowo… ale z tym pisaniem to mogło (ale nie musiało) iść ciężko. Dlatego prezentujemy garść porad:

Jak nauczyć leworęczne dziecko pisać?

Jeśli Twoje dziecko jest leworęczne i chcesz go nauczyć pisać, skorzystaj z naszych porad.

  • Po pierwsze, zaakceptuj dziecko i nie twórz wokół jego leworęczności aury „inności”. Owszem, leworęczność jest o wiele rzadsza niż praworęczność – tylko około 10% ludzi jest leworęcznych, ale to nie oznacza, że to jakaś choroba. Pokaż dziecku, że to normalna sprawa. Naucz go po prostu funkcjonować w świecie zdominowanym przez praworęcznych. Zacznij od nauki pisania. Pamiętaj, że kierunek pisania od lewej do prawej jest bardzo nienaturalny dla osoby leworęcznej. Dlatego przygotuj się na to, że na początku Twoje dziecko może (ale nie musi!) pisać litery na odwrót. Duża ilość ćwiczeń – np. rysowanie linii od góry do dołu czy od lewej do prawej, a także tworzenie szlaczków od lewej do prawej strony, powinna wyeliminować ten problem, o ile w ogóle on zaistnieje.
  • Po drugie: przygotuj odpowiednie miejsce do pracy. Zauważ, że większość biurek jest robionych pod dzieci praworęczne: z prawej strony blatu zwykle znajduje się o wiele więcej miejsca do pisania. Wybierając biurko zadbaj o to, by Twoje leworęczne dziecko miało dużo więcej przestrzeni na blacie z lewej strony. Dobrze, by szafki również znajdowały się z lewej strony. To o wiele bardziej ułatwi mu otwieranie półek.
  • Po trzecie: zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Niech lampka lub okno znajduje się po prawej stronie dziecka. Zauważ, że większość sal w szkołach jest zaprojektowana w taki sposób, by światło padało na zeszyt dziecka od lewej strony. Jest to sposób, który ułatwia życie dzieciom praworęcznym.
  • Po czwarte: zaopatrz dziecko w fajne pióro dla leworęcznych. Tego typu pióra wyposażone są w profilowany chwyt dostosowany do potrzeb osób leworęcznych. Warto sięgać po pióro dla leworęcznych, zwłaszcza na początku edukacji, gdy dziecko jeszcze nie wypracowało prawidłowego chwytu. Pióro dla leworęcznych, na przykład marki Schneider: PIÓRO WIECZNE SCHNEIDER , okaże się bardzo pomocne. Podczas pracy z dzieckiem pamiętaj o tym, by pióro znajdowało się między kciukiem a środkowym palcem. Palec wskazujący ma znajdować się na czubku pióra.
  • Po piąte: pamiętaj szybkoschnącym tuszu lub długopis z tuszem szybkoschnącym, np. InkJoy występującym w kilku kolorach: DŁUGOPIS INKJOY

czy też piórze UniBall. Zobaczysz, że o wiele łatwiej i przyjemniej będzie Twojemu dziecku pisać ze świadomością, że niczego nie rozmaże. Zwłaszcza na początku edukacji, gdy dziecko jeszcze nie wypracowało własnej techniki nie rozmazywania tuszu, będzie to dla niego bardzo pomocne. Czysta ręka i estetycznie wyglądający zeszyt murowane.

  • Po szóste: zastanów się nad doborem zeszytu. Zasadniczo wyróżnia się dwa podejścia do tej kwestii:

– w pierwszym przypadku kupuje się zwyczajny zeszyt i pozwala dziecku samodzielnie zdecydować o tym, czy będzie go trzymało prosto na biurku czy też ułoży go w skośny sposób. Zazwyczaj dziecko przekręci zeszyt w lewą stronę tak, że lewy róg zeszytu będzie znajdował się na samej górze.

– drugi sposób to wybranie zeszytu, który już ma przechylone linie. Na krótką metę jest to bardzo wygodne rozwiązanie: ZESZYTY

Pamiętajmy jednak o konsekwencjach takiego postępowania. Dziecko w nieskończoność nie będzie korzystało tylko z zeszytów z przekrzywioną liniaturą. Będzie musiało umieć prosto pisać również bez tych linii. Starajmy się więc, by umiało się odnaleźć również w sytuacji, gdy ma do dyspozycji zwyczajny zeszyt. Co więcej, wiesz, że dzieci bardzo zwracają uwagę na osoby, które czymś się wyróżniają. Zastanów się, jak inni uczniowie mogą zareagować na zeszyt Twojego dziecka: entuzjazmem czy kpiną?

I pamiętaj: żadnych zeszytów ze spiralą! Spirala zwyczajnie przeszkadza, zahacza o rękę dziecka, a w konsekwencji może zniechęcić do nauki pisania.

  • Po siódme: ćwicz rękę dziecka poprzez wycinanki (oczywiście nożyczkami dla leworęcznych), wydzieranki czy lepienie z plasteliny. Fajne nożyczki dla leworęcznych znajdziesz tu:

NOŻYCZKI BIUROWE DONAU

NOŻYCZKI STEADTLER

A Wy, jak radzicie sobie w świecie urządzonych dla praworęcznych?

A może potrzebujesz innych artykułów przydatnych uczniowi? Sprawdź strefę AliPrymusa!

Kupuję artykuły szkolne

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *