Sprawdzone sposoby na zmycie markera

Ślad od markera permanentnego na ubraniu, meblach czy zabawkach wcale nie oznacza, że musimy od razu się ich pozbyć. Warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które podarują drugie życie zabrudzonym przedmiotom.

Czym zmyć marker permanentny?

Po pierwszym zadowoleniu z zakupu wyjątkowo trwałego, permanentnego markera niekiedy pojawiają się złość i frustracja. Dotyczą one sytuacji, w których na skórze, meblach czy ubraniu pojawiają się trudne do usunięcia plamy po mazaku. Sytuacja okazuje się jeszcze bardziej dramatyczna, jeżeli nasz permanentny marker wyląduje w niezwykle sprawnej ręczce dziecka. Wówczas nieścieralne domki, drzewka i kwiatki mogą znaleźć się dosłownie wszędzie. Jak zabrać się za usuwanie owych dzieł? Działając pod wpływem emocji możemy wyrządzić jeszcze więcej szkody niż pożytku. Zawzięte szorowanie śladów nierzadko skutkuje porysowaniem powierzchni oraz jeszcze głębszym wniknięciem farby. Opisana sytuacja wymaga przemyślanego i efektywnego działania. Wcześniej dołożyliśmy starań, by zakupić odpowiednio trwały marker, który przetrwa niejedną próbę ogniową. Należy więc odpowiednio podejść do tematu i zasięgnąć wiedzy o tym, jak teraz skutecznie pozbyć się niechcianych plam.

Czym zmyć marker ze skóry?

Chcąc zmyć marker ze skóry, w pierwszej kolejności sięgnij po ciepłą wodę z mydłem. Ten prosty i skuteczny sposób powinien wystarczyć. Gdy jednak ślady nie chcą zejść, warto skorzystać z pomocy szorstkiej gąbki lub szczoteczki do rąk, należy przy tym uważać, by zbytnio nie podrażnić skóry. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy mamy do czynienia ze śladami na bardziej wrażliwych częściach ciała niż na przykład dłonie, bądź jeżeli ślady znajdują się na delikatnym i wrażliwym ciałku dziecka. Co wówczas zrobić? Sięgnij po spirytus salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego. Ten ostatni jest bardzo skuteczny, a przy tym nie wywołuje podrażnień na skórze.

Czym zmyć marker z plastiku?

Dużo obiektów w naszych domach to rzeczy wykonane z plastiku. Mogą to być zabawki, dekoracje, ramy okienne czy poszczególne elementy mebli. Czym usunąć szpecące ślady po markerze na przedmiotach z plastiku? Pierwsze z rozwiązań to użycie etanolu, izopropenylu bądź metylu. Druga opcja zakłada zastosowanie zmywalnego markera do tablic suchościeralnych. Wystarczy pokryć powstałą plamę tym właśnie markerem, po czym zmyć wszystko czystą gąbeczką. W razie potrzeby czynność powtórzyć. Alkohol zawarty w tuszu mazaka suchościeralnego usunie szpecące zabrudzenia.

Czym zmyć marker olejowy?

Jednym ze szczególnych typów markerów są markery olejowe, w przypadku których użyto farby olejnej. Są one wykorzystywane do pisania na wymagających śliskich materiałach, takich jak chociażby metal, szkło czy plastik. Napis wykonany farbą olejną jest bardzo trwały i wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych. Co zatem należy zrobić, aby pozbyć się wcześniej naniesionej treści? Ślad po markerze olejowym z łatwością usuniemy przy pomocy benzyny lub dowolnego rozpuszczalnika. Możemy wykorzystać do tego celu chociażby aceton. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne zmywacze w formie mazaka. Przeznaczone zostały do zmywania farby z markera olejowego i z łatwością usuną go z większości gładkich powierzchni.

Czym zmyć marker z ubrania?

Różne typy tkanin to rodzaj powierzchni, z której marker zmazać najtrudniej. Nie oznacza to jednak, że nie warto podjąć takiej próby i liczyć na to, że zakończy się powodzeniem. Na początku można wypróbować metodę ze spirytusem. Pierwszy krok to zalanie plamy niewielką ilością tego specyfiku. Następnie należy dokładnie odsączyć materiał przy pomocy ręcznika papierowego, który powinien wchłonąć pozostałości po farbie z markera. Trzeba pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie trzeć zabrudzonego miejsca, gdyż w efekcie plama się rozmaże, a jej powierzchnia zwiększy! Kolejny sposób to moczenie pomazanego kawałka ubrania w mleku, które po zmianie swojego koloru należy wymienić na nowe. Czynność powtarzamy do skutku, po czym wrzucamy ubranie do pralki.

Czym zmyć marker z gumy?

Może się zdarzyć, że przez nieuwagę tusz z markera trafi na powierzchnię wykonaną z gumy. Czym zetrzeć marker z gumowej podeszwy buta lub ulubionej gumowej zabawki dziecka? W tym celu warto sięgnąć po zmywacz do paznokci. Po nawilżeniu ściereczki zmywaczem należy przecierać zabrudzone miejsce aż do oczyszczenia powierzchni z tuszu markera. Jeżeli powyższy sposób nie zda egzaminu, wówczas zmywacz można wymienić na nieco silniejszy rozpuszczalnik i postępować dokładnie tak samo. Po zmyciu śladu, powierzchnię przetrzeć czysta ściereczką.

Czym zmyć marker z mebli?

Jaki jest skuteczny sposób na pozbycie się plam po markerze z mebli? Jeśli zabrudzony obiekt jest wykonany z drewna, wówczas możemy wypróbować soku z cytryny, pasty do zębów, mleka bądź środka do czyszczenia mebli drewnianych. Inna opcja zakłada użycie ściereczki nasączonej alkoholem. Uzbrojeni w tak przygotowane narzędzia z pewnością usuniemy każdy niechciany ślad po markerze. Zwolennicy stylu glamour mogą posiadać więcej mebli szklanych lub lakierowanych. W przypadku tych pierwszych dobrym środkiem czyszczącym może się okazać mieszanka sody oczyszczonej z kilkoma kroplami soku z cytryny. Pozostałe meble możemy potraktować etanolem lub spirytusem skażonym. Ważne, by przed rozpoczęciem czyszczenia sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy dany środek nie spowoduje trwałych uszkodzeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *