Jaką drukarkę etykiet wybrać?

Czym jest drukarka etykiet samoprzylepnych?

Tłumacząc najprościej drukarka etykiet to urządzenie, które drukuje na naklejkach, czyli na etykietach lub taśmach samoprzylepnych. Mogą być różne rodzaje drukarek i podobnie różne etykiety – papierowe, poliestrowe, z klejem łatwym do usunięcia lub permanentnym, a także takim, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Przy wyborze drukarki kodów kreskowych i etykiet powinniśmy się kierować sposobem przeznaczenia, czyli rodzajem etykiet, które chcemy drukować oraz miejscem, gdzie będzie wykorzystywana. Najczęściej drukarki etykiet kupowane są do magazynów i biur, ale mogą przydać się także w domu. Wydrukujemy na nich etykiety adresowe różnej wielkości, kody kreskowe, oznakowania oraz naklejki do opisu produktów. Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy proste drukarki ręczne, przenośne, stacjonarne, na baterie, łączące się z komputerem oraz bezprzewodowe łączące się za pomocą WiFi.

Drukarki i etykiety Dymo – szybkie i precyzyjne

Jako pierwsza wprowadziła na rynek drukarki etykiet amerykańska firma Dymo, działająca od 1958 roku. Szybko stała się liderem w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie urządzeń umożliwiających wydruk rozmaitych etykiet i ułatwiających organizację pracy. Od 2005 roku Dymo rozszerzyło działalność, wprowadzając na rynek między innymi wagi pocztowe. Produkty Dymo powstają z ekologicznych materiałów, z myślą o zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska.
Rodzaje drukarek na naklejki i rodzaje etykiet

W naszym sklepie internetowym Alibiuro znajdziemy drukarki etykiet Dymo w dwóch wersjach: LM czyli Label Manager, które drukują na taśmach plastikowych i LW czyli Label Writer, które drukują na taśmach papierowych. Rozróżnienie w rodzajach taśm do drukarek etykiet przedstawiamy poniżej.

Etykiet do tasiemek plastikowych używamy wtedy, kiedy chcemy bezpiecznie oznaczyć urządzenia, sprzęty, kable czy pudła. Jeśli zależy nam, żeby etykieta była trwała, powinniśmy wybrać urządzenie z serii Label Manager lub Rhino oraz używać etykiet Durable lub Rhino (nylonowe lub winylowe z trwałym klejem). Etykiety papierowe służą natomiast do oznaczania kopert, paczek, segregatorów, teczek i można po nich pisać zwykłym długopisem, jak po papierze. Jeśli potrzebujemy etykiet w rozmiarach etykiet papierowych, ale przeznaczonych do trwałego oznaczania lub narażonych na trudne warunki atmosferyczne i chemikalia powinniśmy użyć etykiet z serii Durable.

Oczywiście będzie różnica w cenie i wielkości. Etykiety papierowe mają zdefiniowaną wielkość i szerokość. Można dopasować je do różnych potrzeb, jest bardzo dużo wielkości. Największe 10×16 cm posłużą na przykład do wysyłania paczek, na listy kurierskie. Etykiety plastikowe są ograniczone szerokością taśmy. Może być ona bardzo długa, ale nie może być zbyt szeroka. Najszersze mają 24 mm. Koniecznie sprawdź jaką maksymalną szerokość obsługują drukarki z serii LM.
Dlaczego lepiej drukować etykiety za pomocą drukarki etykiet?

Z pewnością nasuwa się pytanie, dlaczego nie wybrać zwykłej drukarki i drukowania etykiet za pomocą komputera? Po co narażać się na koszty zakupu urządzenia i specjalnie dedykowanych etykiet? W przypadku naklejek papierowych zyskujemy oszczędność czasu i jest to po prostu wygodny proces. Decydując się na zakup drukarki do naklejek nie trzeba drukować etykiety na papierze A4 i potem jej ciąć. Nie trzeba za każdym razem jej dopasowywać ani pamiętać, że trzeba wydrukować kolejną etykietę z właściwego arkusza. Nie musimy wędrować specjalnie do drukarki, wkładać osobnego arkusza z etykietami, ani zastanawiać się, w których miejscu ostatnio drukowaliśmy. Używanie specjalnych programów lub funkcjonalności, które nie są intuicyjne, również nie jest potrzebne. Dodatkową zaletą posiadania drukarki etykiet samoprzylepnych jest również to, że nie musimy kupować atramentu czy tonera. A jedno urządzenie może drukować nawet 60 rodzajów etykiet.

Zalety drukarek etykiet samoprzylepnych

W przypadku drukarek etykiet kupujemy rolkę, na której są etykiety w danym rozmiarze. Możemy rolki dowolnie wymieniać, kupić kilka i używać w zależności od potrzeb. Wśród drukarek LW są urządzenia, które pozwalają na załadowanie dwóch różnych lub takich samych rolek jednocześnie i wybieramy jedynie czy chcemy wydrukować z prawej czy lewej rolki. Do drukarek Label Manager wchodzi jedna etykieta, którą bardzo łatwo się wymienia. Tasiemki zwinięte zostały do poręcznej kasetki. Wyjmuje się i wkłada ją na klik. Kasety są jednak droższe niż papierowe etykiety.

Zamiast skomplikowanego oprogramowania, które trzeba zainstalować na komputerze, mamy tu dedykowany program, który łączy się z urządzeniem. Programy w drukarkach Dymo pozwalają zaprojektować etykiety, zapamiętują je i umożliwiają zsynchronizowanie ze swoją bazą danych lub zaciąganie ich z Excela. Podpięcie do bazy danych przydatne jest szczególnie podczas inwentaryzacji. Wystarczy wyeksportować dane z Excela do programu Dymo i możemy stamtąd drukować kolejne numery inwentarzowe czy kody kreskowe. Bardzo wygodna jest również możliwość wybrania do druku czy się chce jedną etykietę czy na przykład piątą. Dostępny zakres wynosi od 1 do 5. Na ekranie mamy podgląd, co nam się drukuje w danym momencie i dzięki temu możemy uniknąć kosztownych pomyłek.

Dodatkowo oprogramowanie Dymo integruje się z Wordem. W prosty sposób można wydrukować na etykiecie adres, który mamy w programie bezpośrednio z Worda.


Drukarki etykiet Dymo w ofercie Alibiuro

Drukarki LM czyli Label Manager mają tę zaletę, że nie potrzebujemy komputera do drukowania etykiet. Prawie wszystkie urządzenia drukują niezależnie od komputera. Posiadają przeważnie klawiatury QWERTY, dzięki którym wpiszemy dowolną treść i zapiszemy w pamięci urządzenia. Duże wyświetlacze zapewniają wygodę, a do wyboru mamy sporą ilość czcionek, stylów pisma, symboli i obramowań.

Wybór, jak zawsze będzie uzależniony od potrzeb. Jeśli zależy nam na prostym i niedrogim urządzeniu, które drukuje na etykietach plastikowych, to polecamy model Dymo LM 160. Droższa drukarka LM 280 posiada większy wyświetlacz, lepszą klawiaturę, a przede wszystkim wbudowany akumulator. Nie musimy używać do niej paluszków, tylko ładujemy akumulator przez gniazdo USB. Koszty zakupu droższego urządzenia zwrócą nam się już po kilku wymianach baterii. Model LM 280 w przeciwieństwie do poprzednika można dodatkowo podpiąć do komputera. Jeśli potrzebujemy drukować kody kreskowe i przyda się więcej linii na wyświetlaczu, proponujemy drukarkę Dymo LM420.

Istnieje także specjalna wersja drukarek etykiet Rhino. Są to modele przeznaczone do przemysłu, ze względu na odporne na ciężkie warunki obudowy. Wzmocnione obudowy ochronią nie tylko przed pyłem i deszczem, ale także zabezpieczą urządzenia przed skutkiem upadku. Do drukarek Rhino dedykowane są specjalne, mocne etykiety (np. nylonowe lub winylowe). Posiadają mocny klej odporny na warunki atmosferyczne z powierzchnią nadruku zabezpieczoną przed olejami, chemikaliami, wilgocią, ścieraniem i blaknięciem. Etykiety do drukarek Rhino można naklejać na krzywych powierzchniach i nadają się do opisywania kabli (dzięki termokurczliwym rolkom).

Ostatnia grupa drukarek etykiet to seria LW – Laber Writer, drukująca na etykietach papierowych, o których już wyżej wspominaliśmy. W naszej ofercie dostępny jest nowy model LW 550 (w trzech wersjach), który zastąpił wycofanego poprzednika LW 450. Nie tylko wygląd urządzenia został odświeżony. Nowe drukarki LW550 są szybsze i posiadają nową funkcję automatycznego rozpoznawania etykiet – widzisz na pierwszy rzut oka rozmiar, typ i liczbę etykiet pozostałych na rolce. LW550 dostępny jest w 3 wersjach:

  • Podstawowa, podpinana do komputera za pomocą kabla USB
  • Turbo, drukarka etykiet, która pracuje w sieci kablowej ethernetowej, dzięki czemu drukarki może używać więcej niż jedna osoba. Zamiast kupować 3 urządzenia, wystarczy jedno dla kilku osób
  • LW Wireless – bezprzewodowa mobilna drukarka etykiet samoprzylepnych, która łączy się z komputerem za pośrednictwem WiFi. Przydatna wówczas, kiedy nie chcemy mieć przy biurku kabli lub potrzebujemy przenosić urządzenie z miejsca na miejsce.

Jeśli często nosimy drukarkę ze sobą, warto zakupić urządzenie w zestawie walizkowym. Oprócz etykiet w komplecie zyskujemy zasilacz oraz etui, które zabezpieczy drukarkę przed zniszczeniem. W zestawach walizkowych można kupić drukarki z serii LM oraz Rhino.

Kiedy już wybierzemy odpowiednią drukarkę etykiet samoprzylepnych, nie zapomnijmy zarejestrować jej na stronie producenta. Zyskamy wówczas dodatkowy rok gwarancji!
Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *