Jak złożyć wniosek na wyprawkę 300 plus!

Jak dużo pieniędzy wydajesz na wyprawkę dla ucznia? Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej niewątpliwie wynika, że koszty wyposażenia uczniów często przekraczają możliwości finansowe rodziców. Z pomocą przychodzi najnowszy program obecnego rządu, nazwany Dobry start, o którym potocznie mówi się wyprawka 300 plus. Komu jest dedykowane? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek na wyprawkę szkolną? Chcesz znać odpowiedzi? 

1. Komu dedykowany jest program Dobry Start

Świadczenie, o którym mowa to dodatkowe, niezależne 300 złotych. Jest ono przyznawane raz w roku, aby pomóc rodzicom w kompletowaniu wyprawki dla swoich dzieci. Z badania CBOS wynika, że w 2016 roku na szkolną wyprawkę dla dzieci trzeba było wydać średnio aż 900 złotych. Większość zainteresowanych uważa więc, że najnowszy program rządowy „Dobry Start” ograniczy ich coroczne wydatki i pomoże w przygotowaniu najlepszej wyprawki dla ucznia. Wyprawka 300 plus dla uczniów aż do ukończenia 18 roku życia, ma także pewne wyjątki. Istnieją sytuacje, w których rodzice starszych uczniów są uprawnieni do otrzymania dodatku na wyprawkę szkolną. Świadczenie Dobry Start przysługuje także niepełnosprawnym uczniom, jednak w tym przypadku panują nieco inne zasady. Jeśli dziecko takie kontynuuje naukę w szkole, może otrzymać wyprawkę 300 zł do 24 roku życia, a więc nieco dłużej, niż dziecko sprawnie funkcjonujące. Program ma zatem pomagać także uczniom szkół specjalnych.

2. Kto może złożyć wniosek na 300 zł na ucznia?
Dodatek na wyprawkę szkolną skierowany jest do rodziców uczniów, ponieważ to oni zarządzają budżetem. Aby otrzymać pieniądze na wyprawkę szkolną należy przede wszystkim wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w określonym miejscu i czasie. Może to oczywiście zrobić jeden z rodziców. 

3. Gdzie złożyć wniosek w sprawie świadczenia Dobry Start?

Okazuje się, że nie musisz zbyt daleko szukać miejsca, do którego zaniesiesz odpowiednie dokumenty. Możesz także złożyć wniosek o wyprawkę 300 plus bez wychodzenia z domu. Od początku lipca na stronie internetowej Ministerstwa lub przy pomocy bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnisz i wyślesz wniosek do odpowiedniego urzędu. To korzystne rozwiązanie dla rodziców, którzy przez pracę lub opiekę nad młodszymi dziećmi nie mają czasu na dłuższe wyjście.

Składając wniosek o wyprawkę szkolną za pomocą strony internetowej możesz liczyć na podpowiedzi i wskazówki, które będą prowadzić Cię na każdym etapie. Sprawa bankowości elektronicznej wygląda natomiast nieco inaczej. Logując się w swoim banku, za którego pośrednictwem również możesz złożyć wniosek, musisz wybrać odpowiednią zakładkę – zazwyczaj nazywa się ona e-Urząd. Wnioski o szkolną wyprawkę dla dzieci w formie papierowej będzie można składać nieco później. Jeśli wypełniłeś i złożyłeś już dokumenty potrzebne do otrzymania świadczenia Rodzina 500+ nie musisz martwić się szukaniem odpowiedniego urzędu. Dokładnie w tym samym miejscu złożysz wniosek o wyprawkę szkolną 300 plus. Co w sytuacji, gdy dziecko przebywa w pieczy zastępczej? W takich przypadkach świadczenie Dobry start realizowane będzie przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Wystarczy więc, że udasz się do tego typu miejsca, zgodnego z powiatem, w którym mieszkasz. Zdobędziesz tam wszelkie informacje na temat programu, a także składania wniosku. Co jest wyjątkowo istotne, w odniesieniu do dzieci przebywających w pieczy zastępczej, nie istnieje możliwość złożenia wniosku o wyprawkę szkolną 300 plus za pośrednictwem banku – należy zrobić to osobiście lub listownie.

4. Do kiedy należy składać wnioski w programie rządowym Dobry Start. 

Termin składania wniosków o dodatek upływa dnia 30 listopada. Szefowa resortu rodziny apeluje jednak, aby nie odkładać tego w czasie. Data złożenia wniosku ma bezpośredni wpływ na wypłacenie świadczenia. Jeśli chcesz zapoznać się ze wzorem wniosku, który należy złożyć, aby otrzymać 300 plus, koniecznie pobierz naszego e-booka. Tam znajdziesz link do oficjalnej strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie znajduje się wzór wniosku o wyprawkę 300 + dla uczniów.

5. Kiedy można otrzymać pieniądze pochodzące z programu wyprawka szkolna 300 plus?

W programie Dobry start obowiązuje procedura uproszczona. Nie ma więc obowiązku wydawania i doręczania decyzji administracyjnej o przyznaniu pieniędzy. Ubiegasz się o przyznanie dodatku na wyprawkę szkolną? Otrzymasz informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Nie posiadasz poczty elektronicznej? Możesz odebrać decyzję o przyznanym świadczeniu osobiście. Co równie ważne, nieodebranie informacji nie poskutkuje wstrzymaniem wypłaty świadczenia z programu nazywanego wyprawką 300 plus. Decyzja administracyjna wydawana będzie jedynie w skrajnych przypadkach, np. odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach niezależnie pobranych świadczeń.

Internetowa forma złożenia wniosku to gwarancja najszybszej wypłaty wyprawki. W przypadku dokumentów przyniesionych lub wysłanych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące (od dnia złożenia wniosku) na rozpatrzenie oraz wypłatę świadczenia. Pamiętaj, że otrzymanie pieniędzy nie będzie również uzależnione od spełnienia dodatkowych kryteriów dochodowych, a także od liczby dzieci w rodzinie.

Podczas składania wniosku o przyznanie świadczenia Dobry Start, możesz podać dowolne konto bankowe, na które przekazane zostaną środki, np. rachunek dziecka. Podkreśla się jednak, że w dokumentach nie ma możliwości wskazania kilku kont – pieniądze na każde z dzieci przelewane są na jeden rachunek. Pamiętaj – dziecko do 13 roku życia nie może dokonywać czynności prawnych związanych z posiadaniem konta. Nawet jeśli zostało założone konto do 13 roku życia, a rodzic chce przelać na nie świadczenie z programu Dobry start, to on dysponuje rachunkiem dziecka, nie ono samo.

6. Gdy już otrzymasz wyprawkę 300 plus

Zajrzyj do naszego sklepu! Znajdziesz tu wszelkie artykuły szkolne potrzebne uczniowi w nowym roku szkolnym. Razem przygotujmy się na nowy semestr! Atrakcyjne ceny i wspaniałe okazje – to wszystko czeka na Ciebie w naszym sklepie. Sprawdź również naszego Facebooka, gdzie możesz wziąć udział w wyjątkowych konkursach i zdobyć praktyczne nagrody. Wejdź na: facebook.com/alibiuro i odkryj z nami świat artykułów szkolnych i biurowych!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *