Jak naostrzyć nożyczki? Poradnik
Nożyczki, jak każde inne ostrza, czasem ulegają stępieniu. Być może ostrość Twoich nożyczek także pozostawia wiele do życzenia. Czy jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup nowego akcesorium? Bynajmniej! Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są najlepsze metody na naostrzenie nożyczek domowymi sposobami.
Jak naostrzyć nożyczki?
Domowych sposobów na naostrzenie tępych nożyczek jest naprawdę wiele. W zależności od tego, co akurat mamy pod ręką, można wykorzystać jeden z nich. I wcale nie trzeba być złotą rączką, by wykorzystać wyposażenie domu do tej prostej czynności. Poradzi sobie zarówno urodzony majsterkowicz, jak i gospodyni domowa. Przed ostrzeniem nożyczek dowolną metodą warto przez pół godziny moczyć ostrza w roztworze solnym. Jak go przygotować? Wystarczy 3 łyżki soli rozpuścić w 1/2 litra wody. Po takim zabiegu ostrzenie przebiega szybciej i łatwiej.
Jak naostrzyć nożyczki folią aluminiową?
Jeśli chcesz naostrzyć nożyczki przy pomocy folii aluminiowej, naszykuj nieco dłuższy arkusz tak zwanego „sreberka”. Następnie złóż go wielokrotnie tak, by uzyskać pokaźną warstwę materiału. Przygotowane aluminium tnij całą powierzchnią ostrzy w cienkie i długie paski. Mocny efekt szlifowania uzyskasz wówczas, gdy wykonasz jak najwięcej takich powtórzeń. Teraz, aby cieszyć się ostrymi nożyczkami, należy je obmyć ciepłą wodą i przetrzeć czystą ściereczką w celu pozbycia się resztek folii aluminiowej.
Jak naostrzyć nożyczki ostrzałką?
Nieco większej wprawy wymaga ostrzenie nożyczek przy użyciu ostrzałki do noży. Powyższy przyrząd najczęściej posiada 2 strony ścierne: gruboziarnistą do niwelowania wyszczerbień oraz drobnoziarnistą do polerowania. Najlepsze efekty uzyskamy po wcześniejszym polaniu ostrzałki niewielką ilością wody lub tłuszczu (np. oleju spożywczego). Przykładamy nożyczki tnącą krawędzią płasko do powierzchni ostrzałki i przeciągamy ku sobie powolnymi ruchami. Następnie czynność powtarzamy z wewnętrzną stroną ostrzy. W pierwszej kolejności używamy strony gruboziarnistej ostrzałki, a dopiero później polerujemy. W przypadku nożyczek, które nie są mocno stępione, można poprzestać na samym polerowaniu.
Czym jeszcze można naostrzyć nożyczki?
Oprócz dwóch wyżej opisanych sposobów ostrzenia nożyczek, można wymienić jeszcze inne rezerwowe metody, do wykorzystania których potrzebujesz zwykłej igły, pilnika, szklanej butelki lub papieru ściernego. Pamiętaj o tym, by za każdym razem na koniec czynności przetrzeć ostrza wilgotną szmatką w celu pozbycia się metalowych opiłków.
- Igła lub gwóźdź – ostrzenie nożyczek na grubej igle lub gwoździu zakłada wykonanie na nim od kilku do kilkunastu prób cięcia w zależności od oczekiwanego rezultatu.
- Pilnik do paznokci – ku zaskoczeniu niektórych, pilnik do paznokci może posłużyć także do odświeżenia stępionych nożyczek. Wykorzystujemy go dokładnie tak, jak zwykłą ostrzałkę. Warto pamiętać, by przed zamknięciem nożyczek kilkukrotnie przeciąć kartkę zwykłego papieru.
- Szklana butelka – przy metodzie zakładającej wykorzystanie szyjki szklanej butelki należy pamiętać, iż ruch cięcia powinien być delikatny. Naostrzenie sprzętu jest możliwe nie przy pomocy siły, lecz dzięki wyjątkowej strukturze szkła.
- Papier ścierny – przygotowany arkusz papieru ściernego (gradacja 200-150) składamy na pół (chropowata warstwa na zewnątrz) i tniemy go na 10-20 długich pasków.
Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie?
O ile w przypadku niezbyt kosztownych nożyczek fryzjerskich, biurowych czy krawieckich sytuacja jest do opanowania w warunkach domowych, to naostrzenie wysokowartościowych nożyczek fryzjerskich powinno odbywać się w specjalnie przystosowanych do tego warunkach oraz w oparciu o wiedzę i sprzęt posiadany przez wykwalifikowanego fachowca. Wysokogatunkowy i ekskluzywny sprzęt fryzjerski to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ostrzenie takich nożyczek przy pomocy papieru ściernego, folii aluminiowej, igły czy butelki byłoby nieco ryzykowne. Krok taki mógłby skutkować raczej zniszczeniem cennego akcesorium aniżeli jego efektywną rewitalizacją. Bezpieczniejszą metodą odświeżenia cennego sprzętu jest oddanie go w ręce profesjonalistów.