półmaska

Jak stosować półmaskę? Jaką wybrać?

Jak stosować półmaskę? Jaką wybrać?

Wiadomości ze świata dotyczące błyskawicznego rozprzestrzeniania się koronawirusa na skalę globalną spowodowały, że zainteresowanie półmaskami ochronnymi gwałtownie wzrosło. Czym one są, jak działają oraz jak należy je stosować, by spełniały swoją rolę?

Czym jest półmaska?

Półmaski, w odróżnieniu od masek pełnotwarzowych, mają za zadanie chronić układ oddechowy poprzez zakrycie ust, nosa i brody danej osoby. Wiele z tych produktów ochronnych posiada wbudowany zawór wdechowy i/lub wydechowy. Głównym celem półmaski jest oczyszczenie przedostającego się do płuc powietrza ze szkodliwych substancji w postaci pyłu, dymu bądź aerozoli. Wyróżniamy półmaski z częścią twarzową, gdzie filtr tworzy nierozłączną część urządzenia, oraz modele wykonane w całości z materiału filtrującego. Środki ochrony indywidualnej zmniejszają również ryzyko infekcji rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Chcąc zapewnić sobie ochronę przed szkodliwymi substancjami w postaci pary lub gazu, należy zakupić półmaskę zaopatrzoną w specjalny pochłaniacz. Producenci profesjonalnych akcesoriów ochronnych dokładają wszelkich starań, by produkcja przebiegała zgodnie z określonymi normami. 

Jak działa półmaska?

Skuteczne działanie akcesoriów filtrujących jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów o różnym stopniu ochrony (FFP1, FFP2, FFP3). Każdy producent jest zobligowany do czytelnego oznaczenia terminu przydatności danej maseczki. Po upływie danego czasu maseczkę należy wyrzucić (w przypadku produktów jednorazowych) bądź zastąpić zużyty filtr nowym (w produktach wielokrotnego użytku). Wariant drugi zakłada zakup filtrów dostosowanych rozmiarem i kształtem do posiadanej półmaski. Jest to główny warunek jej dalszego skutecznego działania.

Półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3

Standardy europejskie odpowiadające w normie EN-149 zakładają trzy klasy ochronne wyposażenia filtrującego, tj: FFP1, FFP2 i FFP3. Filtr z oznaczeniem FFP3 charakteryzuje się efektywnością filtracji na poziomie 99% oraz przeciekiem wewnętrznym, oznaczającym stopień nieszczelności, nieprzekraczającym 5%. Powyższy typ półmaski przylega do skóry twarzy dużo ściślej aniżeli maska chirurgiczna czy ta z sygnaturą FFP1. Oznacza to, iż charakteryzuje się najwyższą skutecznością wśród dostępnego asortymentu służącego ochronie układu oddechowego.

Półmaska 3M 6000

Półmaski wielokrotnego użytku 3M z serii 6000 to solidny i sprawdzony produkt gwarantujący bezpieczeństwo i komfort pracy w otoczeniu pełnym szkodliwych cząsteczek stałych, pyłów, oparów czy gazów. Produkt zawdzięcza swoją wyjątkową skuteczność łatwej obsłudze, idealnemu dopasowaniu oraz obecności wysokiej jakości pochłaniaczy i filtrów oczyszczających powietrze. Na plus tego modelu przemawia wyjątkowo niska waga (max. 82g) i solidny system mocowania. Ponadto konstrukcja obejmująca dwa elementy filtrujące zapewnia dużo niższe opory oddechowe.

Półmaska filtrująca 3M z zaworkiem 9322

Wysokiej jakości półmaska 3M 9322 z filtrem oczyszczającym FFP2 gwarantuje bezpieczne oddychanie i niezwykłą wydajność pracy. Obecność zaworka Cool-Flow zapewnia efektywne odprowadzanie ciepła i wilgoci, co przyczynia się do wygody i komfortu w trakcie użytkowania sprzętu. Posiadacze modelu 3M 9322 mogą raz na zawsze zapomnieć o irytującym efekcie zaparowanych okularów.

 Półmaska filtrująca FFP1

Klasa ochronna FFP1 zakłada obecność przecieku wewnętrznego nieprzekraczającego 25% oraz filtrację szkodliwych cząsteczek o rozmiarze do 0,6 mikrometrów na poziomie 80%. Przed wybuchem pandemii koronawirusa produkty te były wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym i budowlanym oraz do prac wymagających bardzo dużego wysiłku fizycznego. W przypadku modeli z oznaczeniem FFP1 wartość graniczna narażenia na wpływ czynników zewnętrznych w miejscu pracy nie może przekraczać czterokrotności NDS (Najwyższego Dopuszczalnego Stężenia).

Jak stosować półmaskę?

Na czym opiera się prawidłowe stosowanie wyposażenia ochronnego w postaci półmaski? Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób jej mocowania. Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar produktu, który zwykle jest oznaczony kolejnymi literami S, M, L i XL. Warto jednak pamiętać, że maski ochronne poszczególnych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić. Kolejną kwestią, istotną przy stosowaniu półmaski, jest wygodne i stabilne mocowanie. Nieprawidłowe nałożenie wyposażenia ochronnego może być powodem odstawania od twarzy bądź zsuwania się, a to zdecydowanie obniża poziom zapewnianej ochrony.

Polecane produkty w sklepie AliBiuro.pl:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *