||

Jak wybrać plecak szkolny? Kilka przydatnych wskazówek

Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły to bardzo odpowiedzialne i niełatwe zadanie. Wiem o tym dobrze, bo wypróbowałem już niejeden tornister. Razem z tatą przyjrzeliśmy się dokładnie wszystkim plecakom dostępnym w ofercie AliBiuro, aby wybrać ten właściwy. I znaleźliśmy taki! Jest wygodny, mieści wszystkie moje książki, zeszyty i kredki i ma nawet uchwyt na butelkę. No i wygląda naprawdę cza-do-wo! Pamiętam jednak, ile czasu zajęło nam znalezienie tego tornistra, dlatego dziś chciałbym Ci podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas takiego zakupu.

Modne plecaki najważniejsze? Tata wyjaśnia…

Tak jak każdy dzieciak na początku zwracałem uwagę wyłącznie na wygląd szkolnych plecaków. W AliBiuro jest cała masa tornistrów, które aż mienią się od różnych wzorów i kolorów! Są takie z pieskami, z radiowozami, z motylkami, a nawet takie dla starszych dzieci, w kolorową kratkę, albo caaałe czarne. Mój tata wyjaśnił mi jednak, że wygląd plecaka ma drugorzędne znaczenie i że najważniejsza jest moja wygoda, bo swój tornister będę nosił od poniedziałku do piątku. I miał racje!

Jak unieść ciężar edukacji?

Pewnie tak samo jak mój tata zdajesz sobie sprawę, ile książek i zeszytów nosi Twoje dziecko. Ty o tym wiesz, a ono… codziennie to czuje! Czy wiesz, że ciężar zawartości plecaka pierwszoklasisty może ważyć nawet 10 kilogramów? To zdecydowanie za dużo, jak na delikatny kręgosłup siedmiolatka! Choć dobrze dobrany plecak nie zmniejszy wagi wyprawki szkolnej, może pomóc przenosić ją komfortowo i bezboleśnie. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze tornistra?

1. Lekkie plecaki dla dzieci są na wagę złota!

Skoro zacząłem już mówić o wadze podręczników i wyprawki szkolnej, powiedzmy parę słów o… wadze samego plecaka! Wydawać się może, że to drobiazg i że szkolne tornistry są lekkie. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, warto porównać różne modele właśnie pod tym kątem. Jeżeli możesz, nie dokładaj swojemu dziecku kolejnego kilograma. Pamiętaj, że wybór tornistrów i plecaków jest naprawdę duży! Obniż wagę całkowitą wyprawki szkolnej choćby o pół kilograma, a Twój syn lub Twoja córka z pewnością odczuje różnicę.

2. Paski są ważne (nie tylko te na świadectwie)!

Ciężar plecaka ciąży na barkach Twojego dziecka, ważne jest więc, aby rozłożyć go tak, aby był jak najmniej odczuwalny. Z tego powodu tak ważne są szerokie, wytrzymałe paski naramienne. Zwróć uwagę na ich szerokość – norma wynosi 40 mm, jednak im szersze one będą, tym lepiej. Wybierz tornister, w którym paski plecaka są miękko wyściełane – to wyraźnie zwiększy komfort małego ucznia! Przyjrzyj się także systemowi regulacji długości pasków. Najlepiej, aby długość ramion można było regulować jedną ręką i aby były one regulowane bezstopniowo – to znacznie ułatwi dostosowanie plecaka do wzrostu Twojego dziecka.

3. Sztywne tornistry szkolne to proste plecy!

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na plecy! Tornistry Twoich dzieci powinny mieć usztywnione plecy – to rozwiązanie sprawi, że plecak szkolny przed długi czas zachowa swój pierwotny kształt, a jego noszenie będzie znacznie przyjemniejsze. Pewnie myślisz, że takie usztywnienie musi sporo ważyć? To nieprawda! Sztywne plecy sprawiają, że plecak waży ok. 10 dekagramów więcej, jednak pomagają rozłożyć ciężar zawartości tornistra na całą powierzchnię pleców Twojej pociechy.

4. Kamizelka odblaskowa? Lepiej elementy na plecaku!

Mam dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę! Koniecznie zwróć uwagę na to, czy dany plecak posiada odblaskowe elementy. Tak zwane odblaski powinny znajdować się zarówno z przodu, z boku, jak i z tyłu plecaka. Przed zakupem sprawdź, czy zostały wszyte w ramiona plecaka i czy są obecne na jego przedniej ścianie. Niektórzy producenci tornistrów decydują się na zastosowanie odblaskowej klamry, a inni przyszywają do plecaka odblaskowe elementy z materiału. Niestety, niektórzy z nich zapominają o tym, jak ważne są takie detale. Pamiętaj, że w plecaku bez odblasków Twoje dziecko nie jest bezpieczne!

5. Kieszonki na wszystkie artykuły szkolne

Byłbym zapomniał! Podczas wyboru odpowiedniego tornistra zwróć uwagę na jego pojemność, oczywiście! Jedna komora to trochę za mało… Fajnie by było, gdyby plecak Twojego dziecka miał co najmniej dwie duże komory i kilka mniejszych kieszonek. Boczna kieszeń na butelkę, wszyty organizer na długopisy, no i siateczka na chusteczki sprawią, że nowy, szkolny plecak stanie się ulubioną rzeczą Twojego dziecka.

6. Ergonomia… to jednak nie wszystko! Modne plecaki górą!

Na początku powiedziałem, że wygląd plecaka nie jest najważniejszy. I jest to prawda, wiadomo! Pamiętaj jednak, że chodzenie do szkoły w towarzystwie ulubionego superbohatera albo postaci z najfajniejszej kreskówki jest znacznie lepsze niż codzienne spacery do podstawówki z szarym, nudnym tornistrem na plecach. Jeżeli tylko poświęcisz nieco czasu na wybór właściwego plecaka, na pewno uda Ci się znaleźć taki, który będzie wygodny, a jednocześnie będzie wyglądał wystrzałowo!

Plecak szkolny ze wspólnych zakupów!

To już wszystko! Wykorzystaj te kilka wskazówek podczas najbliższych zakupów, a na pewno wybierzesz tornister, który sprawi frajdę Twojemu dziecku, a jednocześnie zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że dobry plecak będzie służyć Twojemu Prymusowi cały rok, dlatego ten wybór jest wyjątkowo ważny. No i nie zapomnij, że wspólne zakupy to prawdziwa frajda! Kiedy wybierałem swój tornister razem z tatą, było naprawdę super! Tobie też polecam wspólne wybieranie wyprawki szkolnej. Będziecie się świetnie bawić i wybierzecie to, co najlepsze z najlepszych.

Chcę zobaczyć ergonomiczne plecaki!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *