Ładne notatki
Jak robić ładne notatki? Praktyczny poradnik
Wiele zawodów bądź codziennych aktywności wymaga od nas robienia notatek. Korzystanie z przejrzystych i uporządkowanych zapisków sprawia, że praca jest zdecydowanie bardziej przyjemna. Dziś zebraliśmy praktyczne rady, które mówią o tym, jak robić czytelne i ładne notatki.
Ładne notatki: jak je zrobić?
Nauczyciele, uczniowie, wykładowcy, studenci, dziennikarze, pracownicy biur księgowych, osoby korzystające ze szkoleń – to tylko kilka przykładów osób, które muszą sporządzać odpowiednie notatki. Jak je robić, by późniejsze korzystanie z zapisków było łatwe i przyjemne? Niektórzy mają to we krwi a inni muszą się tego nauczyć. Na szczęście istnieje wiele praktycznych wskazówek ułatwiających prowadzenie ładnych notatek. Prowadzenie uporządkowanych zapisków początkowo może sprawiać pewną trudność, jeśli jednak wytrwamy w dobrych zwyczajach, staną się one dla nas czymś oczywistym i naturalnym.
Ładne notatki w zeszycie
Omawiając powyższy temat nie sposób nie wspomnieć o wyborze samego zeszytu. Zakup wygodnego, poręcznego i estetycznego notatnika to pierwszy krok na drodze do ładnych notatek. Praktycznym posunięciem okaże się zastąpienie zwykłego zeszytu tym na kółkach, dzięki czemu wyrwana kartka z nieudanymi zapiskami nie pozostawi po sobie żadnego śladu oraz pozwoli zadbać o idealny wygląd zapisków. Pamiętaj również, że im bardziej kreatywne będą Twoje notatki, tym większą odniesiesz z nich korzyść. Dobrą metodą jest uzupełnienie zapisków o przejrzyste wykresy, ramki, tabele czy proste rysunki. Znane jest przysłowie, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Posiadacze notatek wzbogaconych o proste rysunki z pewnością odniosą z nich wiele korzyści oraz zapamiętają je na długi czas. Sporządzając zapiski w zeszycie warto także pamiętać o wypracowaniu czytelnego systemu oznaczeń. Wyróżnienie tematu głównego, kolejnych nagłówków, podpunktów, bądź szczególnie ważnych informacji powinno być jednolite w całym zeszycie. Wypracowanie swojego systemu znakowania informacji przyczyni się do efektywnej nauki bądź pracy, która będzie źródłem prawdziwej przyjemności.
Najprostsze sposoby na ładne notatki
Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje zestaw kilku prostych zasad ułatwiających prowadzenie przejrzystych zapisków. Przyjrzyjmy się zatem, jak robić takie notatki.
Zasada 1. Zadbaj o to, by wszystkie literki wyglądały tak samo – miały tą samą wysokość oraz tą samą szerokość.
Zasada 2. Staraj się, aby wielkość literek była nieco mniejsza niż rozmiar pojedynczej linii lub kratki. Dzięki temu pismo będzie wyglądać zgrabnej a całe notatki będą zdecydowanie bardziej przejrzyste. Jeśli piszesz w gładkim zeszycie, zastosuj pewien sprawdzony trik: pod kartkę, na której będziesz pisać, podłóż arkusz w linię lub kratkę, aby zapisany tekst był porządny i równy.
Zasada 3. Zadbaj o pustą przestrzeń na kartce zostawiając marginesy zarówno z lewej jak i prawej strony kartki. Pamiętaj o tym, aby marginesy były zawsze tej samej szerokości.
Zasada 4. Zatroszcz się o porządny długopis, który nie powoduje efektu “rozlania”. Możesz używać dwóch rodzajów długopisów – cieńszy do tekstu podstawowego oraz grubszy do zapisywania tematu, nagłówków bądź innych ważnych myśli. Rolę długopisu służącego do wyróżniania tekstu może pełnić także wkład żelowy bądź kolorowy.
Zasada 5. Zakupiony długopis powinien wygodnie i pewnie leżeć w dłoni.
Zasada 6. Aby notatki wyglądały ładnie i przejrzyście oraz były czytelne należy wybrać wkład, który nie będzie przebijał na drugą stronę arkusza.
Zasada 7. Prowadź kreatywne notatki, które sprawią Ci frajdę w momencie ich sporządzania i zachęcą do późniejszego korzystania z wykonanych zapisków.
Ładne notatki: te przybory musisz mieć pod ręką
Do wdrożenia w życie ostatniej zasady będziemy potrzebować odpowiednich przyborów. O jakich akcesoriach mowa?
- Funkcjonalny i wygodny zeszyt (warto zaopatrzyć się w kołozeszyt lub zeszyt z wydzieranymi arkuszami);
- Porządny długopis;
- Zestaw kolorowych zakreślaczy do wyróżniania głównych myśli;
- Ołówek – dobrym rozwiązaniem jest zakup ołówka automatycznego, za pomocą którego zdołamy wykonać drobne i precyzyjne rysunki oraz notatki;
- Temperówka i gumka do ścierania;
- Linijka – przydatna do kreślenia linii lub sporządzania wykresów i tabel;
- Korektor w taśmie, płynie lub piórze – by zadbać o czyste i schludne zapiski;
- Długopisy żelowe lub kolorowe cienkopisy.
Z powyższym zestawem akcesoriów zdołamy sporządzić wyjątkowe i przejrzyste notatki, które będą cieszyły oko i zachęcały do robienia z nich dobrego użytku.