|

Niszczarka – Twoja broń w walce z nieuczciwą konkurencją

Utrata dobrego imienia i bankructwo to dwa najbardziej pesymistyczne scenariusze, które mogą wiązać się z brakiem odpowiedniej ochrony danych w Twojej firmie. Nie pozwól, by ktoś zagroził Twoim interesom. Już dziś dobierz niszczarkę, która zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo.

Pamiętamy o założeniu blokady na komputer, a zapominamy o tym, by pozbyć się naszych papierowych dokumentów, dyskieteke i płyt DVD R we właściwy sposób. Lekceważenie tak ważnej kwestii może prowadzić do wielu strat w naszej firmie. Duża konkurencja między przedsiębiorstwami prowadzi do wytworzenia zjawiska zwanego szpiegostwem gospodarczym. Wynajęte przez konkurencję osoby przeszukują otoczenie firmy, by znaleźć wiele cennych informacji o jej strategii, planach na najbliższe kampanie, a także dokumenty świadczące o jej różnych problemach, których nie chcieliśmy ujawniać opinii publicznej.

Gdy nasze wyciągi bankowe leżą w kontenerze na ulicy, a nieaktualny projekt wystaje z worka na śmieci, ktoś zyskuje na naszej lekkomyślności. Częstokroć skutkuje to nie tylko stratami finansowymi, ale przede wszystkim utratą wizerunku, a ten odbudować najtrudniej. Pomimo wielu negatywnych sankcji wynikających z wytycznych Unii Europejskiej, nieustannie nieuczciwa konkurencja podejmuje próby wykradnięcia jakichkolwiek danych. Nie zrażają ich kary finansowe w wysokości nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro czy więzienie. Wiedzą bowiem, jak dużo mogą zyskać, gdy przejmą różne, zdawać by się mogło – nieistotne, informacje o naszej firmie. Jeśli więc i Ty dotąd nie zastanawiałeś się jak pozbywać się danych, zajmij się tą kwestią już dziś. Ich powierzchowna ochrona może doprowadzić Cię na skraj bankructwa.

Niszczarka a ochrona danych

Zapewnij sobie bezpieczeństwo! Wykorzystanie niszczarki do pozbywania się dokumentów to sposób, który utrudni lub wręcz uniemożliwi odzyskanie treści ze zniszczonych nośników danych. Stan utylizowanych dokumentów będzie zależny od rangi zawartych w nich informacji.

Norma DIN 66399 wskazuje na siedem stopni bezpieczeństwa niszczonych dokumentów. Im wyższy stopień bezpieczeństwa, tym powierzchnia ścinki jest mniejsza. Najniższy, pierwszy stopień, obejmuje standardowe pisemne dokumenty, drugi – wewnętrzne dokumenty firmowe. Oba typy danych mają stać się nieczytelne albo unieważnione. Trzeci stopień bezpieczeństwa ochrania nośniki z danymi chronionymi i poufnymi, a także danymi osobowymi, wymagającymi większej ochrony. Czwarty dotyczy danych szczególnie chronionych. Na piątym znajdują się nośniki danych z tajnymi informacjami o kluczowym znaczeniu dla danego przedsiębiorstwa czy osoby, natomiast na szóstym – również znajdziemy tajne dokumenty, podczas niszczenia których należy zachować nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na najwyższym, siódmym, stopniu sklasyfikowano dane ściśle tajne, wobec których obowiązują najwyższe normy bezpieczeństwa. Do tej grupy należą informacje związane z działalnością wywiadowczą albo służbą wojskową.

Aby było łatwiej, DIN przygotował również bardziej ogólne wytyczne, ponieważ każdy ze stopni należy do jednej z trzech klas ochrony. Pierwsza obejmuje trzy najniższe stopnie i odpowiada na podstawową potrzebę ochrony danych. Druga, do której zaklasyfikowano podobnie jak w przypadku pierwszej klasy ochrony stopień trzeci, a także czwarty i piąty, to reakcja na dużą potrzebę ochrony danych poufnych. Natomiast najwyższa trzecia klasa ochrony wiąże się z bardzo dużą potrzebą ochrony danych poufnych lub tajnych. Do tego punktu klasyfikujemy stopień czwarty, piąty, szósty i siódmy. Skąd te rozbieżności i zakwalifikowanie jednego stopnia do dwóch klas? To wyjście naprzeciw potrzebom klientów, którzy samodzielnie mogą określić, czy dane materiały, które należą do klas granicznych, wymagają podstawowej, zwiększonej czy największej ochrony. Zastanów się, jaki typ informacji chcesz zniszczyć i wybierz niszczarkę, która da Ci możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Cztery kroki do odpowiedniej niszczarki biurowej…czyli jak wybrać tę właściwą?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie niszczarki, warto, abyś wykorzystał zasady DIN w praktyce. Najpierw określ jedną z trzech klas ochrony danych. Następnie wybierz odpowiedni stopień bezpieczeństwa w zależności od rodzaju informacji zawartych w dokumentach. Koniecznie weź pod uwagę rodzaj nośników. To bardzo ważne, ponieważ Twoja niszczarka musi poradzić sobie z każdym wrzuconym przez Ciebie materiałem. Wyróżniamy sześć ich typów: informacje w oryginalnym rozmiarze (do niej zaliczamy wydruki, papier oraz zdjęcia), optyczne nośniki danych (takie jak: płyty DVD R, Blu-ray), magnetyczne nośniki (dyskietki, karty z paskiem magnetycznym), dyski twarde z magnetycznymi nośnikami danych, elektroniczne nośniki, do których zaliczymy karty pamięci w aparatach, tabletach czy smartfonach, pamięć USB oraz karty chipowe. Ostatnim typem będą informacje w zmniejszonej postaci, do których klasyfikuje się na przykład folie albo klisze.

Gdy będziesz niszczył papierowe dokumenty niszczarka zakwalifikowana do 1. stopnia bezpieczeństwa potnie je na ścinki o maksymalnej szerokości 12 mm. Analogicznie w 7. stopniu ta szerokość będzie wynosić 1 mm, a powierzchnia maksymalna ścinka – 5 mm². Natomiast, gdy będzie Ci zależało na zniszczeniu płyty CD, zadowalające efekty zapewni już niszczarka 2. stopnia, ponieważ nośnik zostanie pocięty na drobne kawałki. Jeśli zależy Ci, by magnetyczny czy elektroniczny nośnik danych albo dysk twardy z magnetycznym nośnikiem danych jedynie uszkodzić, wybierz niszczarkę zapewniającą pierwszy stopień ochrony. Pocięcie i zdeformowanie tego typu nośników jest możliwe w przypadku niszczarki na drugim stopniu bezpieczeństwa. Optymalne rezultaty osiągniemy jednak decydując się na niszczarkę zapewniającą czwarty stopień bezpieczeństwa.

Decydując się na niszczarkę warto również wziąć pod uwagę liczbę arkuszy, które chcielibyśmy zniszczyć jednorazowo. Zakres możliwości urządzeń niszczących jest ogromny. Najzwyklejsza niszczarka jest w stanie zniszczyć maksymalnie 20 arkuszy naraz, gdy ta bardziej zaawansowana do 550 arkuszy. Kiedy poznamy na podstawie normy DIN, jaki typ ochrony będzie dla nas najbardziej odpowiedni, wybór niszczarki stanie się dużo łatwiejszy. Zainwestujmy więc w nasze bezpieczeństwo już dziś! To się opłaca.

Niszczarki do dokumentów

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *