Zadbaj o ergonomię w pracy

Ergonomia w Twoim biurze

Bez względu na to czy pracujemy zdalnie z domu, czy w biurze, długotrwała praca siedząca przy komputerze może powodować przykre i uciążliwe skutki. Najczęściej są to bóle głowy, pleców, karku i szyi. Zdarzają się również problemy ze wzrokiem, dolegliwości związane z nadgarstkiem, zmęczeniem i zaburzeniami krążenia nóg oraz sztywnością mięśni. Pracownik może wymagać leczenia i rehabilitacji, co powoduje koszty. Na szczęście znaleziono ergonomiczne rozwiązania, które pomogą zapobiec zmęczeniu i przykrym dolegliwościom oraz znacznie zwiększyć produktywność i wydajność pracownika. Organizując swoje stanowisko komputerowe, warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty ergonomiczne najwyższej jakości. Dzięki nim poprawi się nasze zdrowie, a także jakość i komfort naszej pracy.

 


Jak możemy poprawić komfort pracy dzięki ergonomii?

Przy organizowaniu ergonomicznego stanowiska pracy zwróćmy uwagę na 3 różne strefy naszego organizmu.

Pierwsza z nich to szyja oraz kark. Aby uniknąć pochylania się monitor powinien być ustawiony na wysokości wzroku. Kolejną strefą będą nasze dłonie i nadgarstki. Przy ustawieniu klawiatury i myszki pamiętajmy, aby ręce były w neutralnym położeniu, a kąt nachylenia nie powinien powodować nadmiernego zgięcia w nadgarstkach i ich przeciążenia. Trzecia strefa to plecy i stopy. Ustawiamy wysokość krzesła w taki sposób, żeby stopy opierały się o podłoże. Jeśli nie ma takiej możliwości, pomoże nam podnóżek.

Istotną kwestią w czasie pracy stojącej lub siedzącej jest ruch. Częste zmiany pozycji, maty odciążające, piłka do siedzenia lub specjalny ergonomiczny stołek mogą zwiększyć naszą wygodę i komfort pracy.

Ergonomia w pracy biurowej – jak zapobiec bólom szyi i karku?

Aby zachować prawidłową postawę podczas siedzenia przy komputerze oraz zapobiec bólom mięśni i karku, polecamy podstawki pod monitor i notebooka. Bardzo ważne, aby monitor był ustawiony we właściwej pozycji. Prawidłowa odległość od nas to około 80-90 cm, czyli długość naszego ramienia. Górna krawędź ekranu powinna natomiast znajdować się na wysokości 2,5 cm poniżej poziomu oczu.

W naszej ofercie znajdują się regulowane podstawki pod monitory o różnej wadze, nawet do 36 kg. Istotna jest również możliwość regulacji wysokości. Dodatkowym atutem będą schowki i szufladki, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać porządek na biurku. Jeśli pracujemy z dwoma monitorami, wybieramy jeden dominujący (ustawiamy go wówczas na wprost) lub równolegle (linia łączenia powinna być centralnie przed twarzą).


Zdrowe nadgarstki i dłonie – ergonomiczne rozwiązania

Żeby uniknąć problemów z nadgarstkami, takich jak na przykład zespół cieśni, najlepiej sprawdzą się specjalne ergonomiczne podkładki pod mysz i nadgarstek oraz podkładki przed klawiaturę. Podkładki dają odpowiednie podparcie dla dłoni, wspomagając nadgarstki, poprawiając cyrkulację krwi i zapobiegając drętwieniu palców. Dzięki specjalnemu kształtowi podkładki pod mysz i nadgarstek dopasowują się do ręki i zapewniają komfort podczas używania myszki oraz klawiatury. Sprawdźmy przed zakupem, z jakiego materiału jest wykonana podkładka, czy łatwo się czyści oraz czy posiada powłokę antybakteryjną.


Ergonomia w miejscu pracy – podparcie dla pleców i nóg

Nie zawsze podczas pracy przy komputerze mamy zapewniony wygodny fotel biurowy. Pandemia spowodowała, że bardzo duża część pracowników przeniosła swoje biuro do domu i trzeba było je od nowa zorganizować i wyposażyć. Bardzo pomocne są ergonomiczne podpórki pod plecy, które zakłada się na krzesło lub fotel. Pomagają utrzymać prawidłową postawę i redukują napięcia pleców. Podpórki zazwyczaj wykonane są z łatwych do czyszczenia materiałów, a ich montaż jest szybki i nieskomplikowany.

Wielogodzinne siedzenie może prowadzić do przykrych dolegliwości, takich jak drętwienie nóg i osłabienie krążenia. Na pewno nie pomaga nam nieprawidłowa postawa i niewygodne siedzisko. Komfort pracy może znacznie poprawić podnóżek z regulacją wysokości i kąta nachylenia. Dodatkowe wypustki umożliwiają masaż poprawiający krążenie i powodują, że stopy się nie zsuwają z podnóżka. Specjalna antybakteryjna powłoka chroni dodatkowo przed nieprzyjemnym zapachem.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *