Donice ogrodowe – sklep Alibiuro.pl

Wydawałoby się, że kupienie donicy ogrodowej, to prosta sprawa. Jest jednak duży wybór nie tylko wielkości, ale także kształtów, kolorów, form i faktur. Oprócz tego różnią się materiałem, z którego zostały zrobione. Znajdziemy doniczki plastikowe, drewniane, ceramiczne, metalowe, ratanowe. Przy wyborze kierujemy się najczęściej wrażeniami estetycznymi. Istotną kwestią jest również jakość materiału i wykonania. Przecież zależy nam, żeby donice ogrodowe służyły nam dłużej. Jeśli potrzebujemy donice zewnętrzne, na przykład na taras lub na balkon, przydadzą się takie, które będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Są także rośliny, które potrzebują określonego rodzaju donicy ogrodowej. Każdy rodzaj materiału będzie miał swoje wady i zalety. Plastik jest przykładowo niedrogi, ale bardziej kruchy niż w przypadku ceramiki. Do tego jest bardzo lekki. Ceramika natomiast będzie znacznie cięższa, droższa i łatwiej ją potłuc.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

Donice do ogrodu

Wybierając donice zewnętrzne ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę na ich solidność i wytrzymałość. Powinny być wykonane z materiału, który będzie odporny na mróz i jednocześnie nie będzie się odbarwiał od słońca. Do tego przy intensywnych deszczach powinien dobrze wchłaniać wilgoć. Donice ogrodowe także są w dużej mierze narażone na różne warunki atmosferyczne, zatem powinny być bardziej odporne, niż te przeznaczone do wnętrz. Nie zapomnijmy o odpowiednich akcesoriach, czyli meblach ogrodowych, skrzyniach, stolikach, oświetleniu oraz środkach i narzędziach do pielęgnacji roślin.

Donice zewnętrzne

Donice zewnętrzne mogą być różnej wielkości i rozmaitych kształtów. W zależności od rodzaju kwiatów czy krzewów warto dopasować odpowiedni kształt. Wąskie i wysokie sprawdzą się przy małych drzewkach lub tujach. Kolorowe kwiaty będą z pewnością pięknie wyglądać w szerokich, podłużnych lub okrągłych wzorach. Na zewnątrz lepiej sprawdzą się donice zewnętrzne ceramiczne lub ratanowe. Będą bardziej odporne na mróz. Najbardziej trwałe będą oczywiście betonowe. Będą z pewnością trwalsze, ale za to ciężkie. Jeśli chcemy postawić doniczkę w stałym miejscu, takie rozwiązanie z pewnością się sprawdzi. Natomiast jeśli chcemy zmieniać aranżację ogrodu, warto wybrać lżejsze warianty.

Donice na taras

Jeśli zależy nam na przyozdobieniu tarasu jedynie w sezonie, możemy wybrać doniczki plastikowe. Oczywiście ceramiczne lub ratanowe będą się lepiej nadawały do roślin na zewnątrz. Donice zewnętrzne mogą być znacznie cięższe od plastikowych. Przy wyborze kierujmy się planem. Czy postawimy je tam na stałe, czy będziemy je przenosić? Plastikowe doniczki oprócz małej wagi i niskiej ceny, mają jeszcze jedną zaletę. Można je łatwo przedziurkować. Ze względu na wagę lepiej się także nadają do podwieszania. Obecnie są dostępne także doniczki ze specjalnym systemem nawadniania. Sprawdzają się, szczególnie kiedy nie mamy odpowiedniej ilości czasu na podlewanie. Wówczas lepiej także wybrać mniej wymagające gatunki roślin.

Donice na balkon

Na balkon przydadzą się zapewne mniejsze i lżejsze doniczki. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, pole manewru będzie tu znacznie mniejsze. Możemy wybrać doniczki i dokupić do nich uchwyty. Druga możliwość to doniczki podwójne, które łatwo założyć na balustradę. W tym wypadku również nie można się kierować jedynie estetyką. Oczywiście wygląd jest bardzo istotny. Równie ważna jest oczywiście waga. Lżejsze doniczki łatwiej przetransportować. Zwłaszcza jeśli są obciążone ziemią i roślinami. Najważniejsze, aby nasz domowy ogródek sprawiał nam przyjemność, był piękny i efektowny.