Praca w upały – warunki i zasady

Praca podczas skrajnych temperatur może dawać się bardzo we znaki i znacznie utrudniać obowiązki zatrudnionym. Najtrudniejsze warunki mają pracownicy takich branż, w których praca wymaga przebywania na otwartej przestrzeni, jak na przykład budownictwo czy geodezja. Jednak upał może być niebezpieczny nawet dla pracowników biurowych. Jakie są obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów BHP, kiedy panują trudne warunki?

Niebezpieczne skutki upałów

Skutki pacy w upale mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Mogą grozić nam przegrzanie, odwodnienie, omdlenia, nawet udar. Przy wysokich temperaturach szybciej się pocimy, dlatego trzeba uzupełniać płyny i minerały, żeby się nie odwodnić. Także pracujący w biurze pracownik może być mniej wydajny, osłabiony i zmęczony. Według badań latem pracujemy mniej wydajnie aż o 20%.

Jak zatem przetrwać lato w biurze? Przede wszystkim pijmy dużo wody. Kiedy bardziej się pocimy, zadbajmy o uzupełnienie elektrolitów i minerałów. W przypadku pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu najlepiej ubierać się „na cebulkę”, żeby się nie zaziębić od klimatyzacji. Zbyt duża różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz nie jest korzystna dla organizmu. Jeśli musimy przebywać na słońcu, warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy, przewiewne ubrania oraz okulary przeciwsłoneczne. Chrońmy głowę i skórę, stosując odpowiednie kremy z filtrami. Ubierajmy się przewiewnie, najlepiej w jasne kolory, zakrywajmy ciało.

Upał w pracy – obowiązki pracodawcy

Kiedy temperatura wynosi przynajmniej 25°C w terenie oraz 28°C pomieszczeniu na pracodawcy nałożone są dodatkowe obowiązki. Powinien zapewnić warunki, które zapewnią bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stałego dostępu do wody i zimnych napojów (do 75 m od stanowiska pracy).

Pracodawca powinien zadbać również o zabezpieczenie pomieszczenia, w taki sposób, by nie było za bardzo nasłonecznione. Okna można zasłonić żaluzjami lub roletami, zakupić wentylatory lub zainstalować klimatyzację. Trzeba również pamiętać, by cały system i urządzenia były regularnie serwisowane i czyszczone. Należy również uważać, by nie przesadzić w drugą stronę. Klimatyzacja czy wentylacja nie mogą za bardzo wyziębiać pomieszczania ani być przyczyną przeciągów.

Przy tak zwanych pracach brudzących, jak na przykład na budowach dla pracowników dodatkowo oprócz wody do picia pracodawca ma obowiązek zapewnić wodę do celów higienicznych, 90 litrów na osobę dziennie. Ponadto niezbędne jest zacienione lub klimatyzowane miejsce do odpoczynku. Pracodawca ma również możliwość skrócenia dnia pracy lub wprowadzenia dodatkowych przerw na regenerację, bez obniżenia wynagrodzenia.

Kary dla pracodawcy

Jeśli pracodawca nie dostosuje się do przepisów, grożą mu dotkliwe kary. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może zostać ukarany karą grzywny od 1000 do 30 000 zł art. 283 par. 1.

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 210 par. 1) pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kiedy jest zagrożenie zdrowia lub życia. Powinien jednak jak najszybciej powiadomić pracodawcę zamiarze opuszczenia miejsca pracy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *